Medyum Ali Değermenci                    ANA SAYFA BÜYÜ CİNLER NAZAR VEFKLER  ÇALIŞMALARIM İRTİBAT medyum ali degermenci medyum ali değermenci
SESİNİZİ   DUYURMAK   DERDİNİZİ     ANLATMAK    YAŞADIKLARINIZI    PAYLAŞMAK    SORUNLARINIZA    ÇÖZÜM    BULMAK   İSTİYORSANIZ     ÜNLÜ    MEDYUM    ALİ    DEĞERMENCİ'Yİ    ARAYIN     0312 424 11 80 .... 0535 230 87 80
  ANA SAYFA
  ÖZGEÇMİŞİM
  BÜYÜ
  VEFK NEDİR ?
  CİNLER
  NAZAR
  ŞİFALI BİTKİLER
  RÜYA
  MEDYUM NEDİR ?
  MUSKA NEDİR ?
  DİNİ BİLGİLER
  KÖŞE YAZILARIM
  BASINDAN
  ÇALIŞMALARIM
  İRTİBAT
namaz sol alt

KÖŞE YAZILARIM

EZAN NEDİR

            EZAN, hicretten iki ay sonra meşru kılınmıştır. Namaz vakitlerinin bilinmesi için Peygamber Efendimiz(S.A.V.)  bazı sahabelerle toplanıp bu konuda istişare ederler. Bazıları  “ Çan çalalım. ”,  bazıları  “ Boru öttürelim. “,  bazıları da  “ Ateş yakalım. “  derler. Peygamber Efendimiz(S.A.V.)  “ Çan hiristiyanların adeti, boru yahudilerin adeti, ateş ise mecusilerin adetidir. “  buyurdu.

            O gece sahabelerden ABDULLAH BİN AVF  rüyasında iki meleğin gelip bugünkü okunan ezanı ve kameti kendisine öğretmişler. Uyanınca Resulullah’a koşup rüyasını anlatır. Peygamber Efendimiz(S.A.V.),  “ Ya Abdullah, müjdeler olsun sana. Rüyan vahye uygundur. Bilal’a söyle ezanı okusun. “  emri vermiştir. Aynı rüyayı gören sekiz sahabe olmuştur. ABDULLAH BİN AVF, HZ. ÖMER, ÜMMÜ MEKTUM, ZEYİD BİN HARİS  bunlardan bazılarıdır.

            Ezan islamın sembolüdür ve bütün Dünya’ da   “ Allah-u Ekber “  diye başlar. Dünya’da.  “ Allah-u Ekber “ denilmeyen hiçbir saniye yoktur.

            Ezan, kainatın efendisi zamanından bu zamana kadar, orijinal metniyle minarelerde okuna gelen bir anons ve bir çağrıdır.

            Bir memleketin müslüman olmasının alametlerinden biri de ezandır. Bugüne kadar okunan ezan, kıyamete kadar da okunacaktır.

            Ezan arapçadır, değişmez. Ezan islamın sembolüdür. Tüm Dünya’da “ Allah-u Ekber “  diye okunur ve okunacaktır. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Ezan islamın değişmez bir simgesi, müslüman varlığının kimliğidir.

           Simge haline gelmiş, namaza davet olan ezanı kaldırmanın bir mantığı olamaz. Zira ezan müslüman coğrafyada varlığını devam ettirecektir.

           Mehmet Akif’in dediği gibi;

           “ Bu ezanlar ki, şahadetleri dinin temeli. Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. “

            Sad  suresi    Ayet : 8    Sayfa  553;
            “Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek isterler. Allah ise nurunu tamamlayacaktır. Bazı insanlar hoşlanmasalar bile.“

            Cumua Suresi  Ayet: 9   Sayfa : 555;
            "Ey iman edenler! Cuma günü, namaz için ezanla çağrıldığınız vakit, henem Allah'ın zikrine koşun. Alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır."

            Maide  Suresi   Ayet : 58   Sayfa : 119;
            "Ezanla müminleri namaza çağırdığınız zaman onu bir eğlence ve oyun yerine tutuyorlar. Bu, onların akılları ermez bir güruh olmalarındandır."

            Ya Rab; camilerimizi cemaatsız, bu asil ve necip milleti vatansız, minarelerimizi ezansız bırakma. AMİN....

Medyum Ali Değermenci                    ANA SAYFA BÜYÜ CİNLER NAZAR VEFKLER  ÇALIŞMALARIM İRTİBAT Medyum Ali Değermenci
Onur Çarşısı Kat:5 No:114  Kızılay ANKARA / TÜRKİYE İş: 0 ( 312 ) 424-11-80  Cep ( 0535 ) 230-87-80

mamak nakliyat - natoyolu halı yıkama - keçiören halı yıkama - mamak halı yıkama - abidinpaşa halı yıkama tuzluçayır halı yıkama ankara halı yıkama

akdere halı yıkama - beylikdüzü ikinci el eşya - ataşehir ikinci el eşya ek iş ilanları rulman

mamak halı yıkama

e"> ankara yorgan yıkama

e-mail: medyumalidegermenci@yahoo.com