Medyum Ali Değermenci                    ANA SAYFA BÜYÜ CİNLER NAZAR VEFKLER  ÇALIŞMALARIM İRTİBAT medyum ali degermenci medyum ali değermenci
SESİNİZİ   DUYURMAK   DERDİNİZİ     ANLATMAK    YAŞADIKLARINIZI    PAYLAŞMAK    SORUNLARINIZA    ÇÖZÜM    BULMAK   İSTİYORSANIZ     ÜNLÜ    MEDYUM    ALİ    DEĞERMENCİ'Yİ    ARAYIN     0312 424 11 80 .... 0535 230 87 80
  ANA SAYFA
  ÖZGEÇMİŞİM
  BÜYÜ
  VEFK NEDİR ?
  CİNLER
  NAZAR
  ŞİFALI BİTKİLER
  RÜYA
  MEDYUM NEDİR ?
  MUSKA NEDİR ?
  DİNİ BİLGİLER
  KÖŞE YAZILARIM
  BASINDAN
  ÇALIŞMALARIM
  İRTİBAT
namaz sol alt

KÖŞE YAZILARIM

  HAZRETİ EBU BEKR

            Peygamberlerden sonra bütün insanların en üstünü olan daha hayattayken Cennet ile müjdelenen en büyük sahab-i Hazret-i Ebû Bekr-i Sıddık’tır.

              Hz Ebu Bekr 573 yılında Mekke’de doğmuş 634 senesinde Medine-i Münevvere’de vefat etmiştir.

            Tam adı Abdullah bin ebi kuhafe bin Amir bin Amir bin Ka’b bin Sa’d bin Teym bin  Mürre’dir Abdullah ismini ona sevgili Peygamberimiz vermiştir Babasının ismi aslında Osman olup Ebu kuhafe künyesi ile meşhurdur Annesi de Ümmül-Hayr lakabıyla tanınan Selma bint-i Sahr’dır.

            İslamiyeti kabul etmesine kadar geçen otuz sekiz senelik hayatında hiç içki içmedi putlara tapmadı. Her türlü sapıklıktan hurafelerden uzak iffeti ve güzel ahlakı ile tanınmış biriydi. Kavmi arasında sevilen ve sayılan bir kimse olup fakirlere yardım eder muhtac olanları gözetirdi. Herkesin ona sonsuz bir itimadı vardı.

            Hz Ebu Bekr imana gelen ve Müslüman olmakla şereflenen ilk hür erkektir. Müslüman olmadan önce de Resulullah efendimizin arkadaşı idi. Büyük ve dürüst bir tacirdi Bütün malını evini barkını Resulullah’ın ugrunda harcadı.

            Hazreti Ebu Bekr Müslüman olunca hemen çok sevdiği arkadaşlarına gitti Onları da  Müslüman olmaya ikna etti Eshab-ı kiramın ileri gelenlerinden ve Cennetle müjdelenenlerden Osman bin Affan Talha bin Ubeydillah Zubeyr bin Avam Avdurrahman bin avf Sa’d bin Ebi Vakkas Ebu ubeyde bin Cerrah gibi yüksek şahsiyetler onun vasıtasıyla Müslüman oldular Annesi Ümmü-l Hayr da ilk Müslümanlardan oldu.

            Kureyşliler İslamiyeti kabul eden Hazret-i Ebu Bekr ve arkadaşlarını dinlerinden döndürmek için çeşitli işkenceler yapdılar Hazret-i Ebu Bekr Mekke’de Müslüman olan köleleri satın alarak azat etti ve işkenceden kurtardı Bilal-i Habeşi Bunlardan birisidir.

            Hazret-i Ebu Bekr Peygamber efendimiz ne söylerse hiç itiraz etmez derhal kabul ederdi. Hatta herkesin karşı çıktığı meseleleri bile itirazsız tasdik ederdi. Sevgili peygamberimizin Mirac mucizesini de kabul etmesi de böyle oldu. Peygamber efendimizin bildirdiği her şeyi anında ihlasla tasdik ettiği için Sıddık lakabıyla meşhur oldu.

            Bilindiği gibi müşrikler Peygamber efendimizin Mirac mucizesini işitince kabul etmediler. Hatta onunla alay etmeye kalkdılar. Sonra Hz Ebu Bekr e gelip durumu sordular Ebu Bekr Peygamber efendimizin ismini duyunca Eğer o söyledi ise inandım. Bir anda gidip gelmiştir Dedi.

           Hz Ebu Bekr  Mirac mucizesini kabul ve tasdik ettiğini müşriklere iftiharla söyledi Resulullah efendimiz işte o gün Hz Ebu Bekr’e Sıddık lakabını verdi. O böylece Risalet ve Nübüvvet makamından sonra en yüksek makam olan Sıddık makamına yükselmiş oldu. Bu lakabı almakla şerefi bir kat daha arttı.

            Hz Ebu Bekr Resulullah efendimizin en yakın dostuydu ondan hiç ayrılmazdı onların bu beraberliği Mekke’den Medine’ye hicrette de devam etti O’na mağara arkadaşı oldu bu husus Kuran-ı Kerimde zikr olundu. Mağara da üç gün kaldıktan sonra ikisi bir deveye binerek yolculuk ettiler Medine’ye varıncaya kadar Resulullah efendimizin bütün hizmetini o gördü. Medinedeki Mescid-i Nebevi yapılırken birlikte çalıştılar hiç bir hizmet ve fedakarlıktan geri kalmadılar.

            Hz Ebu Bekr Resulullah Efendimizle birlikte bütün harplerde bulundu. Çok şiddetli muhaberelerde Peygamber efendimizin muhafızlığını yapıp bedenini ona siper etti Behir Uhud ve Hendek gazvelerinde müşriklere karşı büyük kahramanlıklar gösterdi. Tebük harbinde sancakdarlık yaptı.

            Hicri 8. senede Mekke şehri Müslümanlar tarafından feth edilince Hazret-i Ebu Bekr’in babası Ebu Kuhafe’de Peygamberimize gelerek Müslüman oldu.

            Hz Ebu Bekr 631 senesinde Hac Kafilesi Başkanlığı yapmıştır. Peygamber efendimizin son hastalıklarında üç gün imamlık görevinde bulunup on yedi vakit namaz kıldırmıştır. Üç vakitte de Sevgili Peygamberimiz Ebu Bekr’e uyarak onun arkasında namaz kılmıştır.

            Hz-i Ebu Bekr Resulullahın vefatı üzerine Eshab-ı kiramın söz birliği ile halife seçildi. Sevgili Peygamber Efendimizin vekili Müslümanların reisi oldu.

            Hz-i Ebu Bekr Eshab-ı Kiramın en çok ilim sahibi olanlarından dı. Her ilimde müracaat kaynağı olmuştur. Allahu teala bizleri onun ve bütün Sahabe-i kiramın şefaatlerine nail eylesin.

Medyum Ali Değermenci                    ANA SAYFA BÜYÜ CİNLER NAZAR VEFKLER  ÇALIŞMALARIM İRTİBAT Medyum Ali Değermenci
Onur Çarşısı Kat:5 No:114  Kızılay ANKARA / TÜRKİYE İş: 0 ( 312 ) 424-11-80  Cep ( 0535 ) 230-87-80

mamak nakliyat - natoyolu halı yıkama - keçiören halı yıkama - mamak halı yıkama - abidinpaşa halı yıkama tuzluçayır halı yıkama ankara halı yıkama

akdere halı yıkama - beylikdüzü ikinci el eşya - ataşehir ikinci el eşya ek iş ilanları rulman

mamak halı yıkama

e"> ankara yorgan yıkama

e-mail: medyumalidegermenci@yahoo.com